Skworcu.com.pl
Marek Skworc
ul. Jagiełły 13c/65
41-106 Siemianowice Śl.
NIP: 643-164-82-98
TELEFON: 695923403
E-MAIL: marek.skworc@skworcu.com.pl
Skworcu.com.pl
Marek Skworc
ul. Jagiełły 13c/65
41-106 Siemianowice Śl.
NIP: 643-164-82-98
TELEFON: 695923403
E-MAIL: marek.skworc@skworcu.com.pl
Hummus to tradycyjna potrawa kuchni bliskowschodniej, która składa się głównie z rozgniecionych nasion ciecierzycy, sezamu (w postaci pasty tahini), oliwy z oliwek, soku z cytryny oraz przypraw takich jak czosnek, sól i niekiedy kumin (kmin rzymski). Może być podawany jako przekąska, dodatek do chleba lub też jako składnik dania głównego.
Ciecierzyca, główny składnik hummusu, jest źródłem białka, błonnika oraz wielu witamin i minerałów. W połączeniu z tahini, które jest bogate w tłuszcze, głównie nienasycone, hummus stanowi wartościowy dodatek do diety.
Hummus można przyrządzać w różnych wariantach, dodając np. pieczone papryki, oliwki, pesto czy nawet buraki. W zależności od regionu i tradycji, składniki i proporcje mogą się nieco różnić. Na Bliskim Wschodzie hummus jest podawany z oliwą z oliwek i posypywany suszoną papryką czy pietruszką, a także podawany z płaskim chlebem, np. pitą.
Hummus, którego nazwa pochodzi z arabskiego słowa oznaczającego "ciecierzycę", jest potrawą o głębokich korzeniach historycznych, które sięgają starożytnego Bliskiego Wschodu. Chociaż dokładne pochodzenie hummusu jest tematem dyskusji i kontrowersji wśród wielu narodów Bliskiego Wschodu, pewne aspekty jego historii można przedstawić w następujący sposób:
Starożytność: Ciecierzyca była uprawiana w starożytnym Egipcie i była jednym z podstawowych produktów spożywczych w starożytnym Rzymie. Chociaż pisemne przekazy o potrawie podobnej do hummusu pochodzą z Egiptu z XII wieku, nie jest pewne, czy była to dokładnie ta sama potrawa, którą znamy dzisiaj.
Średniowiecze: W średniowiecznych książkach kucharskich z Bliskiego Wschodu można znaleźć przepisy na potrawy przypominające hummus. Te wczesne formy hummusu mogły różnić się od współczesnych wersji pod względem składników i konsystencji.
Współczesność: W XX wieku hummus stał się coraz bardziej popularny poza Bliskim Wschodem - zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Europie, dzięki rosnącej popularności kuchni etnicznych oraz trendom zdrowotnym promującym diety bogate w rośliny.
Kontrowersje: Istnieją pewne spory dotyczące narodowych praw do hummusu, zwłaszcza pomiędzy Izraelem a krajami arabskimi. Wielu ludzi uważa hummus za narodowe danie i istnieją debaty na temat tego, kto "wymyślił" hummus. W 2008 roku Liban i Izrael rywalizowały o to, kto zrobi największą porcję hummusu, co było próbą zdobycia rekordu Guinnessa.
Składniki:
Kmin rzymski, czosnek, kolendra, cebula, sól, sok z cytryny suszony, pieprz czarny, pieprz cayenne.
Wartości odżywcze w 100g :
wartość energetyczna: 858 kJ / 205 kcal
węglowodany: 32,1 g
w tym cukry: 2,7g
błonnik: 10,1g,
białko: 8,7 g
tłuszcz: 7,1 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,6g
Kraj pochodzenia: Polska
Wyprodukowano przez: Skworcu.com.pl Marek Skworc
Masa netto: 100 gramów
Informacja o alergenach:
Na terenie zakładu produkcyjnego wykorzystywane są orzechy ziemne i inne orzechy, soja, sezam i gorczyca, zboża zawierające gluten, produkty zawierające dwutlenek siarki, laktozę, jaja oraz seler.
Cechy | |
Kolor | odcienie brązowego |
---|
Skworcu.com.pl
Marek Skworc
ul. Jagiełły 13c/65
41-106 Siemianowice Śl.
NIP: 643-164-82-98
TELEFON: 695923403
E-MAIL: marek.skworc@skworcu.com.pl